Książka dodaje siły i nadziei

2019.05.20
Książka dodaje siły i nadziei

18 maja, na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, pisarka Agata Kołakowska, spotkała się z czytelnikami, których przeniosła w niesamowity świat książki opowiadając o swojej pracy, która jest jej pasją.

Pisarka w ponad dwugodzinnym spotkaniu porwała czytelniczki w niesamowity świat książki i pisarstwa. Jej powieści dodają odwagi i inspirują do wyrażania samego siebie. Z założenia mają rozśmieszyć, wzruszyć, a także skłonić do refleksji. Agata Kołakowska zaznaczała, że w swoich książkach często zadaje czytelnikowi pytania, ale nie udziela na nie odpowiedzi. Ona tylko relacjonuje. Niczego nie podaje na tacy. To od czytelnika zależy jaki będzie odbiór książki i co z niej wyniesie dla siebie.

Agata Kołakowska mówiła o tym skąd czerpie inspiracje do swoich książek. Okazało się, że pochodzą one z życia, ze spotkanych osób, zdarzeń i sytuacji. Na karty książki przenosi to co widzi, jakich rozmów doświadcza. Dużą wartość w jej życie wnoszą podróże - niekoniecznie w te odległe miejsca. Ważne jest wszystko to może pobudzić do przemyśleń i kreatywności. Każdy napotkany człowiek może przynieść ze sobą bodziec twórczy.

W jednej z jej powieści bohaterowie są zmuszeni, aby obejrzeć się, zwrócić ku swojej przeszłości, w celu zweryfikowania tego co zostało w przeszłości. Tym samym puka do czytelnika i pyta czy za nim nic się nie ciągnie. Nie zawsze jesteśmy "kryształowi", jednak gdy spojrzymy na nasze decyzje z przeszłości widzimy pełnie człowieczeństwa i przekonujemy się, że każdy z nas popełnia błędy. To wszystko nas kształtuje.

W kolejnej powieści przekonuje, że nie zawsze wszystko jest czarne lub białe. Postaci, które wydają nam się nieskazitelne, niekoniecznie takimi są. Przekonuje, że nie warto oceniać. Trzeba poznać daną sytuację i wówczas wyciągać wnioski. Na podstawie jednej z powieści zwracała uwagę na to, że nasze życie jest jak „pięć minut”. To wartość na którą nikt z nas nie musi czekać. Tylko od nas zależy co nim zrobimy i w jaki sposób wykorzystamy szanse, którą dał nam los

Dodatkowo przekazała dużo cennej wiedzy na temat warsztatu pisarstwa. Tworzenie książki trwa aż pół roku. Potrzeba wiele zapału i pasji, aby powieść powstała. Nad książką pracuje sztab ludzi - od pisarza po korektę, redaktora oraz grafika. Często niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów np. lekarzy, psychologów, aby stworzyć rysy postaci. Podkreślała, że w pracy pisarskiej najważniejsze jest lekkie pióro oraz wyobraźnia. Ważna, jak w każdej dziadzinie życia, jest również odwaga.

Opowiadała, że do bohatera książki można się przywiązać. Jednych lubi się bardziej, a innych mniej. Zdarzyła się jednak sytuacja, że książka nie została dokończona, ponieważ pisarka nie przepadała za swoimi bohaterami i nie mogła dłużej z nimi obcować.

Autorka przekazywała czytelnikom również wiele cennych wskazówek. Przekonywała, że warto podróżować i poznawać ludzi. Wszystko to co spotkamy na swojej drodze kształtuje nas. Zachęcała, aby odważnie dążyć do postanawianego sobie celu, jednak w granicach rozsądku. Człowiek ma prawo się pomylić i popełnić błąd. Warto wówczas odpuścić i pójść inną drogą. Wszystko to, przeplecione w losy bohaterów, możemy znaleźć w książkach Agaty Kołakowskiej.

Jak mówi pisarka jedną ze swoich książek napisała po to, aby unosić człowieka w trudnej chwili. To się udało. Otrzymała wiele wiadomości, że powieść dała nadzieje. To dla autorki jest bezcenne. Siłę do dalszego tworzenia daje jej namacalne doświadczenie, że książka której nadała misję, trafiła do odpowiednich osób w odpowiednim momencie. Wartością docelową jej pisarstwa jest przeświadczenie, że książka może zdziałać coś niesamowitego w życiu czytalnika.

Agata Kołakowska ma nadzieję, że historie, które opowiada w swoich książkach potrafią wzruszyć, czasem rozśmieszyć. Jeśli skłonią czytelnika do refleksji, wówczas autorka jest szczęśliwa.

Agata Kołakowska pochodzi z Wrocławia. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od kiedy tylko pamięta, nosiła się z myślą napisania książki dla kobiet, która doda im otuchy i odwagi w wyrażaniu siebie. Lubi koty, piątkowe wieczory i czerwone wytrawne wino. Autorka powieści obyczajowych; do tej pory ukazały się m.in.:  „Patrycja”, „Przyjaciółki”, „Siódmy rok”, „Niechciana prawda”, „Płótno”, „Wszystko co minęło” i „Zaciszny Zakątek”.

Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.