Być jak Sherlock

2017.10.16
Być jak Sherlock

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tereszpolu-Zaorendzie na chwilę zamienili się w prawdziwych detektywów. Wszystko za sprawą warsztatów z daktyloskopii zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach realizowanego projektu "Matematyczna przyjaźń". Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

W czwartek, 12 października, uczniowie klasy V i VI pobawili się poszukiwaczy i detektywów. Tego dnia odbyły się warsztaty z daktyloskopii pt. "Być jak Sherlock". Na  tropie uczniów były odciski palców. Poza dobrą zabawą, uczniowie otrzymali dużą dawkę wiedzy. Na świecie żyje 6-7 miliardów ludzi. Każdy z nich ma unikatowy, niepowtarzany odcisk palca. Ciekawostką jest, że przebadano ludzkość od początku istnienia. Okazało się, że znalezienie dwóch osób o takich samych odciskach palców jest niemal niemożliwe. A liczba prawdopodobieństwa jest nie do wyobrażenia. Zdarzają się osoby które nie maja odcisków palców. 

Podczas zajęć prowadzonych przez specjalistę od daktyloskopii, uczniowie odbili swój odcisk palców na papierze. Dowiedzieli się również jaką ich odcisk ma strukturę. Rzadko zdarza się, aby na dwóch palach jednej ręki była taka sama struktura. Wyznaczonych jest 12 różnych punktów, które określają jaki jest rodzaj odciska palca. Eksperci zajmujący się tą dziedziną skrupulatnie je badają. Obecnie pomaga w tym technika. Kiedyś była to długa i żmudna praca.

 Następnie przyszedł czas na zabawę w detektywów. Uczniowie musieli "zdjąć" odcisk palca ze szkiełka i przenieść go na kartkę papieru. Zadanie do prostych nie należało. Skrupulatnie wykonywane czynności przyniosły oczekiwany efekt. Na pamiątkę zajęć każdy wziął swój zarchiwizowany odcisk palca do domu.

Całe spotkanie nasycone było dużą dawką wiedzy z zakresu daktyloskopii. Uczniowie chętnie zadawali pytania. A ich zaangażowanie podczas zajęć dało przekonanie, że tego typu warsztaty są potrzebne.

Warsztaty z daktyloskopii z uczniami przeprowadził Robert Jagła-Izdebski z firmy "Genimus" w Lublinie.