Gmina Tereszpol

Uczestnicy Debaty Oksfordzkiej w stolicy

2019.11.05

Uczestnicy II Gminnej Debaty Oksfordzkiej 5 listopada udali się na zasłużoną wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili tam Telewizję Polską oraz gmach Sejmu RP. Wyjazd był zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wizyta w stolicy rozpoczęła się od zwiedzania budynku Sejmu RP. Uczniowie na wstępie zobaczyli makietę budynków składających się na kompleks należący do Sejmu i Senatu PR. Następnie udali się do Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie w miejscu przeznaczonym dla gości zostali zapoznani z historią parlamentu. Spotkali się również z poseł Agatą Borowiec, która w ciekawy sposób opowiedziała o tym jak wygląda codzienna praca parlamentarzysty. Mówiła o drodze jaką musi przebyć ustawa zanim zostaje podjęta. Młodzież dowiedziała się również, że sposób w jaki usadzeni są posłowie w ławach przy ul. Wiejskiej nie jest przypadkowy. Na zakończenie miało miejsce wspólne zdjęcie na słynnych schodach, w okolicy których reporterzy wszystkich programów informacyjnych przeprowadzają wywiady z posłami i senatorami.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie budynku Telewizji Polskiej. Uczniowie zobaczyli to, czego w telewizji zobaczyć nie można przez szklany ekran. Poczuli się jak prawdziwi dziennikarze, operatorzy kamer czy dźwiękowcy. Nie lada przygodą była wizyta w studiach programowych, gdzie przygotowywane są programy telewizyjne do emisji m.in. „Pytania na śniadanie”. Dowiedzieli się, że aby powstał kilkunastominutowy program potrzeba pracy zespołowej wielu ludzi. Uczestników wycieczki zachwycał również nowoczesny sprzęt – kamery, promptery, oświetlenie czy mikrofony. Poza zwiedzaniem studia telewizyjnego uczniowie zasiedli także w reżyserce redakcji sportowej TVP SPORT. Nie lada atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęć na „ściance” TVP, a także możliwość siedzenia na fotelu jurora popularnego  programu „The Voice od Poland”. Młodzież zobaczyła również scenografię do serialu „Korona królów”, która znajduje się tuż przy budynku telewizji. Uczniowie przekonali się, że świat telewizji jest magiczny – za pomocą dekoracji i światła, można wyczarować piękny obraz na szklanym ekranie. Nie zabrakło również wizyty w Muzeum TVP. Zobaczyć można tam było maskotki – Kulfona i żabę Monikę, Jacka i Agatkę czy Krasnala Hałabałę. Znajdował się tam również sprzęt, którym obecnie nikt już się nie posługuje, a bez którego kiedyś nie byłoby telewizji.

Wyjazd odbył się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu "Z książką przez życie – historie ukryte w słowach" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

©2020 Urząd Gminy Tereszpol

Projekt i wykonanie Net Partners